Program wycieczki

TROKI · WILNO · KOWNO · WIGRY · STUDZIENICZNA

PROGRAM RAMOWY 4 DNI

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników i wyjazd z Mroczna we wczesnych godzinach rannych. Przejazd do Trok. Zobaczymy zabytkowe budynki architektury karaimskiej, średniowieczny zamek na Wyspie Zamkowej, na jeziorze Galwe zbudowany przez księcia Witolda, kościół farny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Przespacerujemy się również nad jeziorami Galwe i Tataryszki. Po spacerze degustacja karaimskich kibinów. Przejazd do Wilna na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Zwiedzanie rozpoczniemy od wileńskiej Starówki, wpisanej na listę UNESCO: Ostra Brama z kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej, klasztor Bazylianów z celą Konrada, barokowy zespół Uniwersytetu Wileńskiego. Nawiedzimy kościół św. Ducha, dawny kościół św. Trójcy – obecnie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego. Następnie udamy się do Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa i św. Władysława – najważniejszego kościoła Wilna i Litwy. Spacer do Kościoła Św. Anny wybudowanego w stylu niderlandzkiego gotyku w latach 1495-1500. Obok świątyni zobaczymy kościół Bernardynów zbudowany w końcu XV wieku – jeden z największych gotyckich budynków sakralnych na Litwie – oraz skwer z pomnikiem Adama Mickiewicza. Zobaczymy także Dolny Zamek – główny obiekt zespołu zamkowego dawnej siedziby Wielkich Książąt Litewskich oraz gotycką wieżę Giedymina na Górze Zamkowej. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Wilna. Nawiedzimy cmentarz na Rossie – najstarszy i najpiękniejszy cmentarz wileński – jedną z czterech narodowych nekropolii. Spoczywa na nim matka Józefa Piłsudskiego i serce Marszałka. Znajdują się tu groby wielu wybitnych Polaków, zasłużonych dla Ojczyzny. Zobaczymy Górę Trzech Krzyży z pomnikiem poświęconym ofiarom stalinizmu na Litwie. Przejazd do Kowna. Spacer po Starym Mieście: ruiny zamku u zbiegu Wilii i Niemna, Ratusz zwany „Białym Łabędziem”, plac Ratuszowy otoczony zabytkowymi kamienicami, gotycki dom Perkuna z fasadą po mistrzowsku stworzoną z 16 rodzajów cegieł, farę „Witoldową”, katedra św. Piotra i Pawła, dom Adama Mickiewicza. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd nad jezioro Wigry położone na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie pokamedulskiego zespołu klasztornego, składającego się z eremów, kościoła, refektarza, domku furtiana, kaplicy kanclerskiej i wieży zegarowej. W podziemiach kościoła spoczywa pierwszy biskup wigierski – ks. Franciszek Karpowicz i zakonnicy – kameduli. Następnie przejazd do Studzienicznej – malowniczo położonej na półwyspie, miejsca kultu religijnego z wieloma zabytkami sakralnymi. Nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej – Matki Kościoła. Na terenie sanktuarium znajduje się murowana kapliczka w kształcie ośmiokątnej rotundy, w której mieści się cudowny obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej. Ukoronowany w 1995 roku. Sanktuarium w Studzienicznej odwiedził w 1999 roku papież Jan Paweł II płynąc po Kanale Augustowskim. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w godzinach wieczornych.

TERMIN:   23.09 – 26.09.2019

CENA:         850 zł. plus 40 euro

Wpłata I rata do 10.07. 250 zł., druga rata 600 zł. do 07.08. br. Osobiście bądź na konto Parafii Rzymskokatolickiej N.S.P.J. Mroczno   98 8831 1038 2004 0400 1919 0002  Bank Spółdzielczy Iława O/Grodziczno

Konieczne dane osobowe : imię nazwisko, adres zamieszkania ,data urodzenia nr. dowodu osobistego i data jego ważności, numer telefonu. Wpłata 40 euro w dniu wyjazdowi pilotowi pielgrzymki. Dane osobowe dostarczyć do 15.07.2019